Diş Doktoru Seçimi

Diş Doktoru Seçimi

Diş problemleri genel bir sağlık sorunudur ve bireyin estetik duruşunu da olumsuz yönde etkilemektedir. Diş bakımı dişlerinizi fırçaladıktan ve diş ipi kullanmaktan daha fazlasını gerektirir. Altı ayda bir diş hekiminizi ziyaret ederek diş kontrollerinizi yaptırmanız ağız ve diş sağlığınız için oldukça önemlidir. Bu aşamada ilk adımınız yanınızdayken kendinizi rahat ve güvende hissedeceğiniz bir diş hekimini bulmaktır. Bu yazımızda, diş hekiminizi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve hangi noktaları göz önünde bulundurmanız gerektiğine değineceğiz. Vücudumuzun birçok yerinde olduğu gibi dişlerimizde de oluşan rahatsızlıklara karşı farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedaviler belli uzmanlık branşlarına göre farklılık göstermektedir. Bu noktada diş hekiminizi seçerken rahatsızlığınız üzerinde uzmanlaşmış ve bu uygulamalar konusunda eğitimini tamamlamış hekimler seçilmesi önemlidir. Diş doktoru seçimindeki en önemli kıstas seçeceğiniz diş hekiminin mesleki donanımıdır. Burada en önemli noktalardan biri de bazı tedavi yöntemlerinde materyal kullanımını, profesyonel laboratuvar işlemleri ve o alandaki uzmanlaşmış hekim ayırt edici olmaktadır. Diş doktoru seçimi oldukça önemlidir. Ağız ve diş sağlığınızdaki bazı belirtiler başka hastalıkların habercisi olabilir. Çünkü doğru bir diş hekimi sizin sadece dişlerinize değil, vücudunuzdaki ağız sağlığınızı etkileyecek diğer şeylerle de ilgilenir. Ağzınızdaki problemler kalp hastalığı, şeker hastalığı, karaciğer problemleri, mide rahatsızlıkları, osteoporoz, erken bunama hatta düşük tehlikesi gibi tehditlerinde habercisidir. Bu yüzden doğru diş hekimi ağız ve diş sağlığınızın vücudunuzun geri kalan sağlığını nasıl etkilediğini göz önünde bulundurur.

Diş hekiminizi seçerken en güvenli yollardan ilki güvendiğiniz kişilerden, eczacılardan ya da aile doktorunuzdan referans almaktır ve kendinizi rahat hissedeceğiniz bir diş hekimi bulmaktır. Diş hekiminizin işini sevmesi, sizinle empati kurabilmesi ve alternatif tedavi yöntemlerini anlatarak hangi aşamalarla ağız ve diş sağlığınıza kavuşabileceğiniz konusunda önerilerde bulunması önemlidir.

İlk muayene randevunuzu alıp diş hekiminizle yüz yüze görüşmeniz ve karşılıklı izlenimleriniz karar vermenizde daha belirleyici olacaktır.

Diş randevunuz sonucunda kendinizi rahat ve güvende hissettiyseniz, diş hekiminiz uygulayacağı tedavileri gerekçeleriyle net bir şekilde sizinle paylaştıysa değerlendirmenizi bu şekilde yapabilirsiniz.

Örneğin çürük bir diş probleminizi onu çekmek yerine onu mümkün olması halinde tedavi etmeyi önermesi, tedavi edilmesi mümkün olmayan vakalarda da diş çekimi sonrası implant ya da köprü yaparak ağız sağlığınızı koruyacak önerilerde bulunması gerekmektedir.

Önceliği fiyat olan hastaların aldıkları ucuz ve düşük kalitede diş hekimliği hizmeti, uzun vadede bazı durumlarda da daha kısa sürede daha pahalıya mal olmaktadır. Burada önemli olan nokta tedavi işlemlerin ismi aynı da olsa kullanılan materyaller, kaliteli laboratuvar işleri ve bazı işçilikler daha masraflı olmasının göz önünde bulundurulmadır. İşini iyi yapan profesyonel bir diş hekiminin kalitesi fiyatları da etkilemektedir. Unutmayın ki önemli olan tedavinizi ucuza hallettirmek değil doğru doktoru seçebilmektir.

Doğru teşhis ve tedavi yöntemlerinin yanı sıra hasta memnuniyetini ön planda tutan, işini severek yapan DentUnited Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği diş hekimleri ile tanışmak için sizi kliniğimize bekliyoruz.